Bizonyára sokunkkal előfordult már, hogy internetezés közben azt tapasztaltuk, mintha valami megakasztaná a sebességet. Ilyenkor jó utána nézni mi okozhatja ezt, milyen program dolgozik éppen a háttérben és jó tisztában lenni azzal is, hogy az egyes tevékenységek, mint például a filmnézés vagy zene letöltés milyen forgalmat generálnak. A Windows Feladatkezelőben tudjuk ugyan ellenőrizni a hálózati forgalmat, de azt nem tudjuk szabályozni, hogy a háttérben futó programok mennyire terheljék a sávszélességet. És ilyenkor kerülnek előtérbe olyan ügyes programok, mint például a NetBalancer, ami gyakorlatilag egy hálózati sávszélesség szabályozására alkalmas szoftver. Az ilyen típusú programok segítségével meghatározhatjuk, hogy a háttérprogramok hogyan gazdálkodjanak a sávszélességgel, azaz csökkenthetjük a vonal terhelését és így észre sem vesszük, hogy dolgozik valami a háttérben.
A telepítés megkezdése előtt győződjünk meg arról, hogy éppen nem csinálunk semmit az interneten, mert az installálás megszakít minden online folyamatot (letöltés, streaming, átutalás stb.). A telepítés során kapunk egy-két figyelmeztető üzenetet, de ettől függetlenül folytassuk nyugodtan tovább. A telepítés befejeztével újra kell indítani a számítógépet és azonnal elkezd futni a NetBalancer alkalmazás. Létrehoz egy ablakot tele arra vonatkozó információval, hogy milyen folyamatok használják a hálózatunkat. A Szerkesztés (Edit) menün belül a Beállítások (Settings) menüpontban bizonyosodjunk meg arról, hogy a következő opció van bejelölve: ˝Csak az online folyamatokat mutassa˝ (Show only online processes). Így csak az internetkapcsolatot használó alkalmazások listája jelenik meg. És tudni fogjuk, hogy melyik alkalmazásunk foglalja le leginkább a sávszélességünket. A NetBalancer programot használhatjuk úgy is, hogy csak egyes alkalmazások vagy bizonyos alkalmazástípusok esetén kérünk sávkorlátozást.
Ha a NetBalancer nem találja a tettest még mindig fennáll annak a lehetősége, hogy egyáltalán nem a számítógépben kell keresni a hibát. Egyéb, a netre csatlakoztatott eszközök is fogyaszthatják a sávszélességet például tablet, smart TV vagy Blue-ray lejátszó. Ha vezeték nélküli hálózatot használunk akár a szomszéd is csatlakozhat rá, ezt megelőzendő érdemes jelszókérést beállítani. Sajnos a program magyar kezdőfelülettel nem rendelkezik, de ezt ellensúlyozza a könnyű kezelhetősége. Jelenleg beta fázisban van, ingyenesen használható. +1 TIPP: Ha szeretnénk tudni jelenleg milyen az internet sebesség otthonunkban segítségünkre lehet a Telenet Internet Sebességmérő, melnynek segítségével könnyedén tesztelhetjük internet hozzáférésünk sebességét.
Az internet lassulását természetesen nemcsak a háttérben futó programok okozhatják, más tényezők is állhatnak a sebesség csökkenése mögött, melyekről itt olvashat.
2017. május 29..
|