Mobil szolgáltatások esetében a szolgáltatás elérhetőségét általában nem egy konkrét címre, hanem egy nagyobb területi egységre (pl. egy város) vonatkozóan adják meg a szolgáltatók. A mobil telefonsugárzás sajátosságának eredményeként bár országos a lefedettség ez mégsem jelenti azt, hogy mindenhol tudunkmobiltelefonálni vagymobilinternetezni. Domborzati viszonyok, épületek jelentősen befolyásolják a vételi lehetőséget, illetve a lakáson belüli használat során is sok múlik az épület jellemzőin (például a vasbeton, hővisszaverő fólia vagy a színezett üveg jelentősen árnyékol). Éppen ezért szerződéskötés előtt nagyon fontos alaposan tájékozódni a lefedettségről (a szolgáltató honlapján vagy ügyfélszolgálatán), ez mindig az előfizető felelőssége. Célszerű a lefedettséget úgy tesztelni, hogy kipróbáljuk például egy ismerősünk szolgáltatását, hogy nálunk működik-e. Megkülönböztetünk kültéri és beltéri lefedettséget. Kültéri lefedettség: jellemzően ez az erősebb, mert kevesebb olyan tényező merül fel, amely befolyásolná a rádiójel továbbítását, gyengítve ezzel a jelet. Ettől függetlenül szabadtéren is számolnunk kell azzal, hogy csökken a térerő, például erdőkben, völgyekben, barlangokban. Beltéri lefedettség:a mobilszolgáltatás épületen belül is igénybe vehető, a jel általában erősebb az ablakok közelében és a felsőbb szinteken, gyengébb a pincében, garázsban.
Oldalunkon megtalálja a legnépszerűbb mobiltelefon csomagokat!
Teendők térerő probléma esetén: Először érdemes megpróbálkozni a készülék ki majd visszakapcsolásával, elképzelhető, hogy csak leszakadt a hálózatról vagy egyszerűen frissíteni kell a feljelentkezését és megoldódik a gond. SIM kártya áthelyezése egy másik készülékbe, ezzel egyaránt kizárható a SIM kártya és a készülék hibája is. Ha továbbra is fennáll a térerő probléma feltétlenül jelezzük a szolgáltatónak. Ilyenkor a lefedettséggel foglalkozó csoport javasol megoldást, ami az esetek nagy részében egy jelerősítő antennát jelent. Ezt a szolgáltató díjmentesen biztosítja és a szakemberei szerelik fel. Az antennát házon kívülre helyezik és bevezetnek a lakásba egy csatlakozót, adaptert, amit kábellal kell összekötni a készülékkel. Ha ez sem segít, akkor javulást már csak a hálózat fejlesztésétől remélhetünk.
Hasonlítsa össze a mobilinternet-szolgáltatók csomagjait, itt!
Térerő és a lefedettség kapcsán külön kiemelendő a mobilinternet, hiszen annak sebességét az eszköz típusán kívül az elérhető lefedettség/hálózat határozza meg. 2G/GPRS: a leglassabb (ma már elavult, a betárcsázós internet után viszont hatalmas újdonságnak, előrelépésnek számított), gyakorlatilag WAP-ozásra volt megfelelő. Ha csak a mobiltelefonálást nézzük, abban az esetben még mindig megbízható hálózatnak számít. 3G/HSDPA: a GPRS-hez képest közel 7-szer gyorsabb. A 3G elterjedésével vált lehetővé a videotelefonálás és a gyorsnak nevezhető mobilinternetezés. Az átlagos, tényleges letöltési sebesség: 8 Mbps 4G/LTE: a legújabb, leggyorsabb technológia, kifejezetten adatátvitelre tervezték, jó minőségű mobilinternetes szolgáltatásokra szánják. Az elméleti sebessége elérheti akár a 60 Mbps-ot, de a gyakorlatban egyelőre ezt még meg sem közelíti. A mobilszolgáltatás jellegéből adódóan nem helyhez kötött, így nem is feltételezhető, hogy az előfizető mindig ugyanott vagy csak egy helyen szeretné használni. Emiatt nem is tehet eleget a helyhez kötött telefonszolgáltatás azon kritériumának, miszerint az ügyfél által választott helyen mindig rendelkezésre álljon. 2013. október 7.
|